13. augustil toimus Hargla Maakultuurimajas ja külatagusel Mustjõe lõigul arvult viies Mustjõe kalapäev. Sõltumata vihmasest ja tuulisest ilmast oli kalapäevaliste arv suur – kokku osales kalapäeval sel aastal 86 inimest, kellest 57 võtsid osa ka püügivõistlusest. Minijuublit tähistava kalapäeva programmis oli sel korral kahepäevane noortele suunatud koolitusprogramm Mustjõel – „Mustjõe kalad – levik, elupaigad ja haigused“. Programmi koostas ja viis koos noortega läbi Arvo Tuvikene Eesti Maaülikooli Limnoloogia keskusest. Kalapäeval, 13. augustil, oli huvilistel võimalus osaleda feederpüügi õpitoas, kus omi kogemusi ja teadmisi jagas huvilistega Kristjan Pikk. Pärast õpituba tutvustasid koolitusprogrammis osalenud noored programmis kogetut ning jagasid läbi vihjete soovitusi, kust ja missuguseid kalaliike tasuks otsida ja püüda. Ametlikumale ja harivamale osale järgnes püügivõistlus Mustjõel. Nagu eelnevatel aastatelgi tohtis püügivõistlusel püüda kas lihtkäsiõnge või käsiõngega. Sel korral võisteldi viies erinevas arvestuses:

  • Kuni 12. aastased (k.a.) – tabada 14cm-ne kala, auhinnaks käsiõng koos rullikuga ja kinkekott (mesi, kalastusalane kirjandus, pealamp);
  • Kuni 26. aastased (k.a.) – tabada vähemalt neli erinevat liiki, iga erinev liik üle nelja andis loosikasti ühe lisahääle. Auhinnaks 150€ Sportlandi kinkekaart.
  • Naistearvestus – tabada 99 grammine kala, auhinnaks kinkekott (25€ Piletilevi kinkekaart, mesi, taimeteed, kalastusalane kirjandus, taskulamp);
  • Üldarvestus – tabada raskeim kala, auhinnaks kinkekott (25€, kalastusalane kirjandus, taimeteed, mesi, taskulamp);
  • Meeskonnavõistlus (3-5 liiget) – punktimäng: iga kala andis 1p ja iga 10 grammi kalade kogukaalust andis 1p. Saadud skoor jagati meeskonnaliikmete arvuga. Arvesse läksid särg, ahven, teib ja rünt. Auhinnaks kinkekott (Kalastusalane kirjandus, mesi, taimeteed, valgusallikad).

Neil õngitsejatel, kel püügiülessannete täitmisel õnne polnud, said osaled loosiauhindade loosimisel. Püügivõistluse lõppedes kosutati kõiki kuuma koorese kalasupiga ning viienda sünnipäeva puhul pakuti kõigile kalapäevalistele torti.   „Mustjõe kalapäev 2016“ tulemused:

  • Kuni 12. aastased (k.a.) – Lisandra Vaher (tabas 14,1cm-se viidika);
  • Kuni 26. aastased (k.a.) – Triin Põllu (tabas viis liiki: särg, teib, viidikas, rünt, ahven);
  • Naistearvestus – Eerika Lasting (tabas 102 grammise särje);
  • Üldarvestus – Marko Vent (tabas 210 grammise säina);
  • Meeskonnavõistlus – Sa-Ja-Ta (Jaan Grents; Tarmo Langus, Sander Langus ja Janar Veski) Tabasid kokku pea 1500 grammi kala ja teenisid 45,2 punkti.

Korraldajate suurimaks rõõmuks on see, et viie aastaga on saavutatud üks väikene eesmärk – kujundada „Mustjõe kalapäevast“ noortele ja peredele suunatud nn rahvakalaspordi sündmus, kus lisaks püügivõistlusele toimuvad erinevad kalapüüki tutvustavad õpitoad, noortele suunatud Mustjõge tutvustavad koolitusprogrammid ning päeva võtab kokku meeleolukas simman. Iga aastaga on osavõtjate arv vaikselt kasvanud ning sel aastal moodustas noorte ja perekondade arv kogu püüdjate arvust 85%.   „Mustjõe kalapäev 2016“ arvudes: Kokku osales püügivõistlusel 57 õngitsejat, kellest kuni 12. aastaseid noori (k.a.) oli 9; kuni 26. aastaaseid (k.a.) 27 ja naispüüdjaid 22. Noorim osaleja oli 2 aastane ja kogenuim 68 aastane. Kokku tabati kaheksat liiki kalu: särg, ahven, teib, tippviidikas, viidikas, nurg, rünt ja säinas. Kalapäevalisi oli tulnud lisaks Taheva vallast Valgast, Tartust, Tallinnast, Viljandist, Jõgevalt, Põlvast, Saugast, Vaidast, Raelt, Kõrgepalust, Tsoorust ja Kohtla-Nõmmelt.   „Mustjõe kalapäev 2016“ sai teoks tänu 8-le tublile vabatahtlikule: Auli Plakk, Kristiina Saag, Evi Oherjus, Külli Mannas, Lukretsia Järv, Sigmar Hekki ja Ragnar Hekki. „Mustjõe kalapäev 2016“ toimumist ja auhinnalauda toetasid Keskkonnainvesteeringute Keskus, Taheva vald, Kaldavere turismitalu, Andres Rõõmus, Kristjan Pikk, Kumalne OÜ, Luigemäe talu, MTÜ Parmu Ökoküla, Ööbiku Ürditalu OÜ, Vahesaar OÜ ja Punda talu. Taheva Vallavalitsus, Punda talu ja Luigemäe talu (Tõnu Must) on andnud oma panuse kalapäeva toimumisse kõigil viiel aastal!   Rohkem pilte “Mustjõe kalapäev 2016”-st saab vaadata SIIT   Suur, suur aitäh kõigile toetajatele, abilistele ja kalapäevalistele!