Hüti Konverentsitalu on väike pereettevõtmine Mõniste külje all. Leiate meid, kui hakkate Mõnistest Ape ja Metsavenna talu suunas sõitma. Meie eesmärgiks on pakkuda võimalust puhata või koolituda Eestimaa ilusas looduses. Valmimas on tall-konverentsihoone, mille alumisel korrusel on hobuste käsutuses talliruumid ja teisel korrusel talli peal toad inimestele ööbimiseks. Lisaks suur saal, kus saab läbi viia erinevaid üritusi kokkutulekutest koolitusteni, ning saun päevatööst lõõgastumiseks. Kuna taluga toimetame kõik palgatöö kõrvalt, siis on veel tegemisi-toimetamisi küllalt, aga kel huvi, võib julgelt meiega ühendust võtta.

Talu uhkus – eesti raskeveohobused

Hetkel on talus 13 hobust, neist enamus on eesti raskeveohobused. Karjas on ka hobuseid, kelle omanikud on meie juurde hoiule toonud. Ehk lisaks oma hobustele, on meie hoole all ka võõrad loomad. Põhitöö talus keerlebki meie hobuste ümber. Tööd nendega on piisavalt, kuigi nad elavad vabapidamisel ja talli kasutame pigem siis, kui on vaja neid mingil põhjusel kinni panna. Koplid vajavad regulaarselt kontrolli. Aedu on vaja vahel remontida, uusi ehitada, aia peale kasvanud oksi piirata, aiaaluseid niita. Talvel on vaja jälgida, et hobustel oleks piisavalt heina koplis. Ja 2-3 korda päevas on vaja hobuseid joota. Palavatel suvepäevadel läheb enamus ajast aga hobuste kastmisele. Putukate vastu aitab meil kõige paremini üks korralik leotus, millele järgneb püherdamine mudas. Kui just parmurünnak väga tõsine ei ole. Siis nõutatakse talli vereimejate eest peitu. Kui vaja, tuleb organiseerida veterinaari või sepa külastus. Ja kuna meil on karjas ka kõrges vanuses hobuseid, siis peab valmis olema, et ühel päeval on vaja see kõige viimane sõitki organiseerida.


Foto: Hüti Konverentsitalu kogu

Hobused ei ole meil niisama. Lisaks erahobuste majutamisele pakume võimalust ka meie hobustega ratsutada. Hetkel küll veel turvaliselt piiratud platsil, kuid tulevikuplaanide hulka kuulub ka ratsamatkade korraldamine. Soovi korral saab aga tulla ka niisama hobuseid vaatama-patsutama. Eelnevalt tuleb ainult meiega ühendust võtta ja oma soovidest võimalikult täpselt teada anda.

 


Foto: Hüti Konverentsitalu kogu

Koerad, ja ei olegi kurjad?

Lisaks hobustele elab talus ka kolm koera. Kurjad on nad küll, sest nende põhitööks on talu valvamine. Aga lisaks sellele on nad ka koolitatud, seega nad teavad, millal tuleb olla kuri ja millal mitte. Kui pererahvas kodus, siis pole mingit ohtu. Päris tihti juhtub isegi, et ratsutama toodud lapsed ei taha kuidagi koju minna. Hobuse seljast alla saab nad küll, isegi hobuse saab koplisse ära viia. Aga koertega on ju vaja mängida, või neid niisama silitada. See on meie koerte teine oluline töö. Kui pererahvas on kodus ja koertega esmane tutvus ära tehtud, siis on nad kallistamise-silitamise koerad.


Foto: Hüti Konverentsitalu kogu

Koeri, nagu öeldud, on meil kolm. Saksa lambakoer, austraalia lambakoer ja segavereline koer, kelle kohta me ise ütleme, et ta on kaukaasia taks. Nimelt leiti ta koos pesakaaslastega, kes kahjuks ellu ei jäänud, prügikastist. Tema aga oli otsustanud ellu jääda. Ja kosuma-kasvama sattus ta takside pesakonda. Pisikesest taksikasvandikust on praeguseks sirgunud suur võimas valvekoer.


Foto: Hüti Konverentsitalu kogu

Selleks, et koerad end kodus hästi ja vajalikena tunnevad, on ka neil oma aeg. Kui võimalik, käivad nad koertekoolis. Ka võistlustel-näitustel. Meie väike austraalia lambakoer hakkab ka lambakarjatamist õppima „Kaukaasia taks“ asjatab kõige meelsamini verejälje-trennis. Samuti käime laatadel ja muudel üritustel oma oskusi näitamas. Ja nendeks päevadeks, mil trenni tuleb teha kodus, on meil vaikselt valmimas ka koerte mänguväljak. Ahjaa – kui meile külla tulla, siis on hästi käituvad koerad oodatud. Ja loomulikult võivad ka nemad meie mänguväljakut kasutada. Aga enne võõra koera autost välja võtmist veendu, et keegi pererahvast on juures.

Tsirkusetrupp „Kaisukaru & Lumelõvi“

Jah, meil on oma tsirkus. Kuna koerte koolitamine ükshaaval ei õnnestunud ja neid tuli korraga treenida, siis tekkis iseenesest tsirkus. Kahest koerast on nüüdseks saanud kolm ja seega tuleb peagi ette võtta nimemuutus. Tsirkust saab soovi korral näha meid külastades, aga meid võib ka külla kutsuda. Oma trikkidest, mida koerad teevad nii koos kui ka ükshaaval, saame vastavalt esinemispaiga võimalustele kokku panna umbes poole-tunnise kava. Lisaks loomulikult koerte silitamist ja niisama imetlemist.

 

Kontakt:

Pille-Riin Sarv: telefon 512 2830; pille-riin@hyti.eu
Henn Sarv: telefon 513 8100; henn@hyti.eu