4. ja 5. detsembril tähistas Hargla Maakultuurimaja näitering kahel päeval koos teatrisõpradega Hargla Maakultuurimajas näiteringi 25-dat hooaega etendusega “Hää saun lahendab kõik mured”.
Kui täpsem olla, siis õnnestus kohalikul näiteringil 25. juubelit tähistada alles kolmandal katsel ja seda hooaja võrra hiljem – ehk 26. hooaja alguses. Tähtsa sündmuse edasilükkamise põhjust teavad juba kõik isegi. Et meie kõik sõbrad ohutult saaksid nautida meie uut etendust, tegime nn kaks esietendust, et meie 90 sõpra kahele päevale hajutatult saali ära mahutada. Suur aitäh meie poolt teile, et meil oli võimalik kahel õhtul järjest oma parajalt tempokas ja naerutav tükk “täissaalile” mängida (“täissaal” – lähtuvalt praegustest reeglitest).
Juubeli hooaega tähistasime veidi suuremalt, kui tavapäraselt. Meil õnnestus saada 2 projektitoetus Valga valla kogukonna- ja kultuuriprojektide voorust.
Kogukonnavooru toetuse abil talletasime näiteringi 25 hooaega foto- ja lühikese tekstikujul fotoraamatusse. Fotoraamatu nimeks sai “Hargla Maakultuurimaja näiteringi veerandsada aastat”. Raamatu omanikeks said kõik praegused ja endised näiteringi liikmed ja lavastajad (üle kolmekümne inimese) ning Hargla ja Koikküla raamatukogu ja Hargla Maakultuurimaja. Nii saavad kohaliku näiteringi ajalooga lähemalt tutvuda ka kõik teised huvilised.
Kultuurivooru abil saime kaasata lavakujunduse ja rekvisiitide loomisesse omaala oskaja – Andres Rattasepp´a, kelle osavate käte abil valimis meie etenduse väga ehe lavakujundus ja rekvisiidid. Suur tänu Andresele väga hea töö eest!
Mõni sõna etendusest:
“Hää saun lahendab kõik mured” on lugu neljast naisest, kes erinevatel põhjustel saavad kokku Lõuna-Eestis ühe käänulise jõe ääres puude ja põõsaste vahel asuva sauna juures. Igal ühel neist on oma hirm, nägemus ja mure, millele nad looduse kaasabil püüavad lahendust leida. Loomulikult, seal kus on naised, siis seal peab olema ka vähemalt üks mees, kes oma natuuriga asjadesse vürtsi ja mehisemat vaadet lisab.
Loo peategelaseks võib pidada hoopis vana ja elu näinud sauna, kes kogu etenduse vältel pakub naistele nii tuge, pelgupaika, ühendust maailmaga, avastamisrõõmu, pinevaid hetki, kodust soojust kui ka põhjust oma senise elu üle järele mõelda. Saun on nii liitjaks, kaitsjaks kui lahutajaks. Just nagu sõprus ja usaldus, millega inimesed igapäevaselt oma suhetes ja toimetamistes kokku puutuvad.
Nagu loodusel aeg-ajalt on kombeks pakkuda oma andide ja leidudega üllatusi, siis loo kõik tegelased saavad neid ka omal nahal tunda. Ja kui sinna juurde lisada veel inimfaktor, siis liidetavate summa annab kokku midagi ennustamatut.
Mõni sõna Hargla Maakultuurimaja näiteringist:
Näitering alustas tegutsemist 1995. aastal Hargla Maakultuurimajas. Esimesest koosseisust on siiani laval üks liige, kes on kaasa teinud kõikides tükkides – Piia Somelar. Näiteringil on olnud mitmeid liikmeid, kellel staaži paar aastat üle või alla 20-ne aasta. Kokku on olnud näiteringil üle 30-ne liikme ja viis lavastajat.
Trupp on aegade jooksul toonud lavale nii enda lavastajate sulest ilmunud loomingut (näidendid, lühikavad, estraad jm) kui ka elukutseliste autorite tekste ja näidendeid. Aegade jooksul on osaletud ka arvukatel festivalidel, kust on saadud palju kogemusi, kiitusi, mõnikord ka tugevama sõnaga arvamusi :), kui ka suuremaid tunnustusi ja väiksemaid kiitvaid märkamisi. Samuti on ise ettevõetud festivalide korraldamisi kohalikus kultuurimajas.
Hooaeg algab Hargla Maakultuurimaja näiteringil reeglina septembris/oktoobris ning etendus valmib vahemikus märts-mai. Sõltub sellest, kui mahukas tükk on ettevõetud ning kui suure trupiga seda harjutatakse. Igal hooajal on trupi liikmete arv rohkemal või vähemal määral muutunud. Peamiselt reguleerib seda inimeste töökohad ja tööajad. Sel hooajal on võrreldes varasema hooajaga trupi suurus tagasihoidlikum, kokku 6 liiget. On olnud aastaid, kus see on olnud ka pea kolm korda suurem.
Juubelihooajal käib trupp koos vähemalt kord nädalas, esietenduse eelsel perioodil vähemalt kaks korda nädalas. Kõik proovid algavad korraliku soojendusega, mille raames saavad liikmed end tühjaks rääkida ning siis laval juba täie tõsidusega enda rollile ja etendusele keskenduda. Hargla Maakultuurimaja näiteringi eesmärgiks pole mitte etenduste välja toomine, vaid liikmetele pakkuda põhjust, miks pimedal ajal end kodust välja ajada ning ühiselt tegeleda ühe enda väikese kirega – näitlemisega. Loomulikult vormistatakse igal hooajal see meeldiv koosviibimine ja ühiselt tegutsemine ka etenduseks, mida mängitakse nii enda kodukohas kui ka võimalusel naabrite juures ja kaugemalgi.
Hargla Maakultuurimaja näiteringi 25. juubeli hooaega ja etenduse väljatoomist toetasid: Valga vald, Hargla Maakultuurimaja ja Hargla piirkonna sõbrad MTÜ.
NB! Kui uue aasta esimestel kuudel taas olukord lubab, siis oleme avatud võimalustele ja kutsetele, et oma etendusega ka teistele külla tulla.