Üülaada lugu

Ühel sumedal suveööl, mil siristavad ritsikad nii kuuldavalt, et tahaks kaasa laulda, mil mändide latvades kostab lindude rõõmus lauluvadin, mis kestab koidikuni. Siis, kui süsimustas taevalaotuses siravad miljonid valgustäpid, mis pilkases pimeduses aegajalt valgust toovad, ent ometi on ses männilõhnalises metsas ülim rahu. Sel suveööl, linnakärast eemal, Kotuse ristumispaigas, on palju liikumist. Üle kodumaa kogunevad inimesed kokku sinna, kus vanas eestiaegses laadapaigas, keset männimetsa, toimub müstikat, romantikat, naudinguid ja rahu  Mustjõe jalamil, tulede rüüs männimetsas on kokku koondunud käsitöömeistrid, kes näitavad, müüvad ja õpetavad oma oskusi. Toiduelamusi pakuvad metsakohvikud ja Kotuse käsitöötoidu ja -joogi pakkujad.

Laadaplatsist eemal saab jalutada Mustjõe äärde ning olla ses lõhnavas metsas hetkes iseendaga, kuulata ritsikate kontserti, nautida suveöö romantikat koos kaaslasega, kosutada oma hinge puid kallistades, niisama kiigel kudrutades ning teha neist hetkeist meeldejääv jäädvustus fotonurgas. Ka väiksematele külalistele leidub müstikat. Õdus suveöö kulmineerub männi metsas toimuva Marek Sadama kontserdiga. Seda kõike pole lihtne kirjeldada, seda peab ise kogema.

1. augustil algusega 20.00 Harglas “Kotussõ uma üülaat”. Tule, kuidas tahad! 

 

Ajakava

20.00-00.00 – Kotussõ “Uma üülaat”

22.00-23.00 – Öökontsert Marek Sadamalt

23.00-01.00 – Avatud kõigile huvilistele Hargla kirik

00.00 – Kesköine vigiilia Hargla kirikus

Üülaadalt leiab kodukohvikuid, põnevaid maitseid, töötubasid, käsitööd, taimi, tegevusi lastele… .

NB! Arveldamine sularahas

INFO LAADAKAUPMEHELE
ÜÜLAADA SÜNDMUS FACEBOOK` S
ÜÜLAAT 2019 PILDIS
0
0
0
0
päeva
0
0
tundi
0
0
minutit
0
0
sekundit

Meenutusi esimesest üülaadast

 

Imeline Hargla männimets meelitas kokku öölaadalised

See, mida me teeme, muudab meid rohkem

kui see, mida meiega tehakse.

 

Südasuve sumedal õhtul seadis ligi 800 lähemat ja kaugemat külalist oma sammud otse metsa, et osa saada peamiselt kohalikust laadakaubast, mitmetest õpi- ja töötubadest ja loomulikult salapärasest öökontserdist.

Öölaada ajaks oli Hargla end piduehtesse seadnud. Külalistele tehti valla üks piirkonna kaunimatest metsadest, mis pimeduse saabudes rohkem kui 500-meetrise valgusketi abil lausa maagiliseks võlumaaks muutus. Korraldajad olid pääsupiletile head soovides igale külalisele valmis pannud mõttetera. Ja nende soovide järele tuldi ja muudkui tuldi ning tuldi, autode rivi ning külastajate vool oli katkematu. Laadajuttu aeti vähemalt kuues keeles. Meie emakeelele lisaks kostus küllalt tihti ka läti keelt, siin ja seal oli aga veelgi eksootilisemaid sõnu kuulda.

Romantiline laadaplats haaras kohe endasse. Turgutust said nii keha kui vaim. Maitsvad kodukohvikute toidud viisid keelegi alla, omanäolised õpitoad tõrjusid kaugele argimõttedki. Öölaadaliste nobedate näppude all valmisid unenäopüüdjad ja kasetohust noatuped, millest viimane kuulub kindlasti iga seenesõbra unelmatesse. Kaetud laudadelt pakuti kooke ja pirukaid, tugevamaks kõhutäieks ökokülas kasvanud shiitake seentest valmistatud suppigi. Traditsioonilisemate rüübete kõrval said laadalised mekkida kasemahlajookigi. Maitsev kraam kulus värske metsaõhu toel õhtuhämaruses kiiresti ning lookas lauad said õhtu lõppedes lausatühjaks. Käsitöömeistrite ehted, keraamika, portselan ja muu paelus külastajaid samuti. Koju viidi muuhulgas näiteks kaisuloomi, kikilipse ja alpaka lõngagi! Öölaada hõng aga kestab kindlasti kaua veel nende inimeste kodudes, kes laadaõhtust Ööbiku ürditalu teesegusid ja Mäe-Silla talu mesilaste korjatud meega purgikese kaasa haarasid. Paljud kaunid külalised said omal nahal aga tunda hennamaalingute võluvaid võimalusi ning olid avastuste üle rõõmsad.

Väiksed krutskid kuuluvad samuti iga ettevõtmise juurde ja seda reeglit ei rikutud loomulikult ka öölaadal. Nii oligi laadaliste meeleheaks valmis seatud ajamasin, millega inimesi lahkelt kiviaega lennutati. Õnneks ei tulnud kellegi sinna siiski üksi minna, sest Mõniste muuseumi rahvas oli sellel pikal teekonnal kindlaks toeks. Omamoodi tsirkust pakkusid just väiksematele külastajatele mõeldes Leiutajate Külakool Sännast.

Muusikaga rõõmustasid laadalisi Tormi ja Flo, lummava öökontserdi tänulikule publikule andis ansambel Rändaja.

Paljud öölaadast osasaanud on korraldajaid tagasisidega rõõmustanud. Öist sündmust on nimetatud totaalseks õnnestumiseks ja parimaks laadaks, kus käinud ollakse. Paljud on avaldanud lootust, et üülaadast kujuneb traditsioon ja huvilised leiavad ka järgmisel aastal selle erilise laada üles. Öeldakse ikka ja jälle, et õhtu oli täis imelist mahedust ja head aurat.

Korraldusmeeskond tänab ja kummardab sügavalt kõigi ees, kes tulid ja nendes hetkedes meiega olid. Teieta me ei oleks saanud.

Kohtume kindlasti järgmisel suvel!

Lisainfo: