Novembrikuu viimase nädalaga on valmis saanud Hargla kogukonnaaia järgmine etapp – paika said pink, roosikaar ja loodud sibullillede peenrad, mis kevadel rõõmustavad üle 800 õiega!

Kogukonnaaia rajamise idee sai alguse selle aasta alguses, kui Taheva Avatud Noortekeskuse välisvabatahtlik Melina (Austriast) valis enda miniprojektiks (tehtud tööde kõrval tegu enam miniprojektiga ei ole 🙂 ) kogukonnaaia rajamise Harglasse. Miniprojekti taustaks niipalju, et iga Euroopa Solidaarsuskorpuse kaudu välisvabatahtlikuteenistust tegev noor, peab oma teenistuse vältel ellu viima ka ühe miniprojekti. Projekti teema on vabatahtliku enda valida. Melina otsustas, et soovib Harglasse rajada kogukonnaaeda, kus lisaks silmailule saab ka maiustada magusate marjade ja puuviljadega.

Kogukonnaaia rajamisel kaaluti kahe asukoha vahel ning lõpuks otsustati kortermajade piirkonna kasuks, kuna esmalt kultuurimaja juures asuv külaplats on juba päris tihedalt erinevaid atraktsioone täis ning üleval külas kortermajade juures leidus päris suur ja tühi maa-ala, mis oma asukohaga sobis ideaalselt kogukonnaaia rajamiseks.

Esimese etapina said Melina juhtimisel ja kogukonna kaasabil mulda kümmekond viljapuud ja sama palju marjapõõsaid ning lisaks loodi ka väikene iluaianurgakene. Ehk juba uuel kevadel saab noppida esimesed õunad, kirsid, virsikud, ploomid, sõstrad, arooniad ja karusmarjad? Saadustega on oodatud maiustama kõik, kes aeda uudistama satuvad või seal aega veedavad. 

Kahjuks Melina teenistus Eestis lõppes enne, kui kogukonnal õnnestus leida lisarahastust, et tema idee lõpuni teha. Esimesest etapist jäid eelarve puudusel välja puidust pink, roosikaar ning sibullillede peenar. See puudujääk sai lahendatud uue projekti abiga ning novembrikuu lõpuks said valmis ja paika pink ja roosikaar ning mulda üle 800 sibullille (tulbid, hüatsindid ja laugud).

Niinimetatud kogukonnaaia rajamise teise etapi juures tuli ka mitmeid ootamatusi ette. Suuremat sibullillede peenart rajades selgus, et selleks jäätud koht, peidab muru alla puhast savi. Tuli vastu võtta otsus, et tuleb paarikümne sentimeetri ulatuses kogu savine pinnas mulla vastu välja vahetada. Siinkohal sai kogukonnaaiast veel rohkem kogukonnaaed. Appi tulid aiarajajatele kohalikud mehed Peep ja Vadim, kes suure “labida” ja “aiakäruga” toimetasid kohale uue mulla ja aitasid ära vedada väljakaevatud savise pinnase. Suur, suur tänu meestele, et toetasite ja abistasite kogukonna ja Melina idee elluviimist!

Lisaks taimede ilule valmis koostöös Andres Rattasepp´ga kogukonnaaeda tammepuidust 3 meetrine sõprade pink ning kogukonnaaia väravat tähistavana roosikaar, mida hakkavad kaunistama roniroosid. Naaberküla mehena tegi Andres meile kingituse ning valmistas aia jaoks esialgsest lahendusest ajamahukama ja kindlasti silmapaistvama roosikaare. Kes soovib oma aeda puidust pinki, roosikaart või muid põnevaid puidust lahendusi, siis soovitame kindlasti Andrest (kodulehe leiab siit: www.puuskulptuurid.ee)

Kogukonnaaia esimene etapp sai teoks tänu MTÜ Valgamaa Noorsootöökeskus Tankla ja SA Archimedese poolt koordineeritava Euroopa Solidaarsuskorpuse välisvabatahtlikuteenistuse programmi toetusele (220€). Teise etapi rajamisele pani õla alla Valga vald läbi Valga valla kogukondade toetamiseks loodud projektivoorule (929,8€). 

Kogukonnaaia rajamisse panustasid aktiivselt Taheva Avatud Noortekeskuse noored, välisvabatahtlikud Melina (+ tema perekond) ja Flora, Hargla piirkonna sõbrad MTÜ ning Hargla piirkonna kibedamad labidaliigutajad – Urve, Ulvi, Madli ja Rasmus.

Suur tänu kõigile abistajatele ja toetajatele! Nüüd jääme ootama kevadet, et nautida viljapuude, marjapõõsaste ja sibullillede pakutavat õiteilu!

Fotoalbumi leiab SIIT