Kotuse kõige esimene blogipostitus toob fookusesse meie Taheva, Karula ja Mõniste piirkonna noortega tegelejad. Sel korral tutvustavad endit ja endi tegemisi Taheva, Karula ja Mõniste piirkonna noortekeskused ja noorsootöötajad.

KARULA AVATUD NOORTEKESKUS

Karula Avatud Noortekeskus asub looduskaunis Lüllemäe külas, erksas rohelises majas koos raamatukogu ja valla teeninduskeskusega. Meil on suur avatud ruum tegevusteks või üritusteks – näiteks sünnipäevade pidamiseks ja batuudid mis on suureks tõmbenumbriks kõigile külastavatele noortele. Lisaks leiab sealt ka Wii ja Xboxi mängudega nurga, piljardi- ja koroonalaua ning kott-toolid, et end mugavalt seada näiteks lauamänge mängima. Köögiruum on avar ja värskelt valminud, ning pakub rohkelt ruumi koos küpsetamiseks – nii noortele mõeldud kokandusringi näol kui ka raamatukogu korraldatud kokandustundidega täiskasvanutele.

Suvised plaanid veel täpselt kivisse taotud pole – ootamas on ees üritused ja väljasõidud lähitulevikus ja siis keskendume juba suvekuuma üleelamisele energiaküllase rööprähklemise ja jäätisekokteilidega.

Aga üks põnevamaid atraktsioone, mis meie ruumides praegu paikneb, on kindlasti meie välisvabatahtlik Soomest – Vili! Tema on 25 aastane õpilane, kes oskab isegi kõrvu liigutada. Kuigi noorsootöö on tema jaoks täiesti uus valdkond, haaras ta võimalusest noortega koos teha kokandusringi, mille tulemused on absoluutselt iga kord olnud täiesti söödavad. Vabal ajal naudib ta raamatute, muusika ja mängude seltskonda. Tema suurim katsumus on siiamaani Eesti keele õppimine, sest kuigi ta juba päris hästi saab aru, mis talle räägitakse, ise pikemate lausetega hakkama saada on veel raske.

Karula noortekeskuse välisvabathatlik Vili Soomest

Mina ise olen Siret, eelmisest sügisest Karula ANKi noorsootöötaja. Elan Valgas, aga naudin väga võimalust kodulähedasse külasse tööle käia, kus on niivõrd kaunis kogukond ja toredad inimesed. Sattusin selle töö peale täitsa juhuslikult, otsides uut väljakutset ja tegemist oli täieliku valdkonna vahetusega – kui enne töötasin kõige vanemate põlvkondadega, siis nüüd on hoopis vastupidi. Leian, et noorsootöö on väga vahva võimalus töödata koos säravate ja loovate inimestega ning niivõrd lõbusate lastega. Oleme aja jooksul õppinud üksteist paremini tundma läbi argiste ühistegevuste ja toredate ürituste ning loodan edaspidi seda suurepärast mälestustepagasit veelgi täiendada. 

Karula Avatud Noortekeskuse noorsootöötaja Siret Kõrge

MÕNISTE NOORTEKESKUS

Mõniste Noortekeskus asub Mõnistes. Mõniste on ilus väike külake, kus on toredad noored ja suur noortekeskus. Meie noortekas on palju erinevaid võimalusi: saab mängida PS4 konsooliga erinevaid mänge, saab oma sõpradega mõnusasti koos aega veeta. Meil on olemas piljardilaud, lauatennis kui ka lauajalgpallimäng. Lisaks on meil ka väike jõusaal, kus saavad noored trenni teha. Need noored, kes armastavad muusikat, saavad mängida trummi või lihtsalt kuulata muusikat korralikust audiosüsteemist. 

Mõniste Noortekeskus

Korraldame koos noortega suuri sündmusi, et terve küla saaks rõõmu tunda. Tänu kokanduskursusele teeme noortega palju süüa. Noored saavad näidata oma toidukunsti võimeid ning panna proovile oma loovuse. Kokandusega tegeleme 2 korda kuus. Käime noortega ka hästi palju väljas, et nautida värsket õhku ja olla füüsiliselt aktiivsed. Silmaringi laiendamiseks püüame noortega käia palju väljasõitudel.

Miks just Mõniste Noortekeskus on eriline? Meil on tore noorsootöötaja, kes teeb palju lahedaid asju ja üritab noortega käia rohkem väljaspool maja ning luua positiivset atmosfääri noorte seas. Meil on ägedad noored ja meil on väga heade võimalustega noortekeskus.

Mõniste noortekeskuse noortejuht Denis Nilov Mõniste noortekeskuse uueks noortejuhiks on Denis Nilov. Olen 21. aastane ja tulen siia Viljandi maakonnast. Olen pärit Tartust. Oman kokanduse pabereid ja läksin edasi õppima turismikorraldajaks. Õpin ja töötan samal ajal. Mõnistesse sattusin tänu toredatele inimestele, kellega juhuslikult tuttavaks sain. Uute tutvuste kaudu nägin kuulutust, et Mõniste Noortekeskus vajab noortejuhti. Algul vaatasin seda kuulutust ja mõtlesin, et see võib olla minu võimalus tegeleda noortega. Lootes heale õnnele, saatsin oma CV ära ja mind kutsuti töövestlusele. Töövestlus oli edukas ning nii saigi minust noortejuht Mõniste Noortekeskuses. Mulle ülimalt meeldib tegeleda noortega. Korraldada neile erinevaid sündmusi: väljasõite, öölaagreid, filmiõhtuid ja palju muudki. See on väga tore töö, mis laeb mind täis hea energiaga, mida ma saan jagada ka noortele. Suurim rõõm on minu jaoks see, et noored võtsid mind kiirelt omaks ja nad toetavad mind väga palju. 

Mõniste noortekeskuse noortejuht Denis Nilov

Noorsootööga mul hetkel veel halbu kogemusi ei ole. Olen küll märganud, et Rõuge valla noortejuhid suhtlevad omavahel vähe ning probleemide üle arutletakse kesiselt. Arvan, et koostöö on veidi nõrk. Mulle tundub, et üksteistega arvestatakse vähe ning ka probleemide tekkimise korral suhtutakse sellesse ükskõikselt.

Mis minu jaoks noorsootöö tähendab? Minu jaoks tähendab see seda, et ma olen noortele eeskujuks, kellelt nad saavad käitumist ja viisakust õppida ning toetada neid erinevate murede lahendamisel. Samuti tähendab noorsootöö minu jaoks seda, et saan noortega tegeleda ning nad saaksid toredasti aega koos eakaaslastega veeta. Soovin noored suunata heale teele, et neil oleks tulevikus turvalisem ja muretum elu. 

Mõniste noortekeskuse II korrus

 Suurematest sündmustest on suvel tulemas Rõuge valla noorte suvealguspidu, mis toimub Vaskna Järve ääres. Mõniste noortega viime läbi ööbimisega jalgrattamatka. Plaanis on ka osaleda Võrumaa Noorte VI Suvepäevadel Nõiariigis. Kindlasti toimub ka palju teisi väiksemaid sündmusi, mida plaanime ja korraldame jooksvalt. Hetkel pole kõik suveplaanid veel paigas. Teinekord ongi spontaanselt tekkinud ideed just need kõige ägedamad!

TAHEVA AVATUD NOORTEKESKUS

Taheva noortekeskus on eriline selle poolest, et asub samas majas Hargla kultuurimajaga. Ühiselt kasutatakse kõiki ruume. Noortele on loodud võimalus mängida lauamänge, lauajalgpalli, lauatennist, korvpalli, playstationit ja trumme. Kasutada on suur saal, kus lemmikmänguks on kujunenud hargi-kull. Muusikahuvilistel on võimalik kasutada ka noortekeskuse DJ pulti koos helitehnika ja valgusega. Soojemal ajal on kasutada väljas olev võrkpalliväljak, jõusaal ja grilliplats ning saab laenutada jalgrattaid. Iganädalaselt toimub noortekeskuses hulgaliselt sündmusi ja ettevõtmisi, mis on peamiselt noorte oma algatatud ja mille korraldamisele aitab kaasa noorsootöötaja ja välisvabatahtlik. 

Taheva noortekeskuse lauamängudetuba

Hetkel toimetab noortekeskuses välisvabatahtlik Austriast, kes viib lisaks igapäevastele tegevustele läbi loovusringi, kus lapsed saavad meisterdada erinevaid põnevaid asju (nt. selle õppeaasta jooksul on valminud tuulelohed, uued sorteerimise prügikastid, ruumikaunistused ja palju muud). Välisvabatahtliku nimeks on Melina ning tegu on väga aktiivse ja hakkaja 18-ne aastase noorega, kes ei karda tegusaid tööpäevi ning omaalgatuste alustamist.

Lisaks loovusringile saavad noored osa võtta ka kalastusringist, näiteringist, loovtantsust, ratsutamisest, majandusringist, spordiringist, parkuurimisest, kokandusringist ja keraamikast. Tegevustest ja võimalustest igal juhul puudu ei tule. Noortekeskus on selles piirkonnas väga populaarne koht, kus noored saavad oma häid ideid teostada.

Taheva noortekeskuse noorsootöötajaks on Madli. Pärast Alatskivi keskkooli lõpetamist asusin õppima Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiasse huvijuht- loovtegevuse õpetaja erialal. Õppimise ajal töötasin huvijuhina ja peale lõpetamist alustasin tööd Alatskivi Kunstide Koolis direktori ja tantsuõpetajana. Rahvatantsu õpetajana olen tantsupidudele viinud kolm erinevat rühma. Otsapidi olen jõudnud ka ettevõtlusesse, kus olen püüdnud teostada oma ideid.

Taheva noortekeskuse noorsootöötaja Madli Must Tahevasse elama sattusin ma tänu oma elukaaslasele, kes otsustas umbes aasta tagasi kolida maale. Looduslähedane elu, puhta toidu söömine ja värskes õhus liikumine on meile mõlemale olulised. Kuna avanes võimalus siin kandis erialast tööd teha, võtsin väljakutse vastu.

Mulle meeldib noortega töötada ja seetõttu sujub ka Tahevas koostöö noortega hästi. Minu arvates on kohalikud noored väga aktiivsed ja tegusad ning koos nendega on võimalik midagi suurt ja vahvat ette võtta. Taheva noortekeskuse noored on juba harjunud, et igapäevaselt toimetab nendega koos välisvabatahtlik, kellega saab inglise keelt praktiseerida. Päris paljud noored ei ole aga ise välismaale reisida saanud. Seepärast on minu üheks eesmärgiks ette võtta üks hariv projekt. Olen ise palju reisinud nii Euroopas, kui ka Aasias ja tean suurepäraselt, kui arendavad ning silmaringi avardavad on sellised ettevõtmised. 

Taheva noortekeskuse PalyStationi ruum