Aasta hakkab lõppema ja on aeg teha kokkuvõtteid. Tagasi vaadates tuleb tõdeda, et 2022.aasta oli Karula Muinsuskaitse Seltsi jaoks täis tegutsemist. Järgnevas pakume väikest ülevaadet tehtust.

✔ Koostasime näituse „Tervishoid Karulas“, mis hõlmab ajaperioodi 19.-21.sajand. Näitus tutvustab Karula kihelkonnas sel ajavahemikul toimetanud arste, apteekreid, meditsiinitöötajaid ning haiglat ja apteeki ja teisi meditsiiniga seotud rajatisi. Kunagi oli Lüllemäel isegi sünnitushaigla. Haigete juures ja majandusasju ajamas käidi hobusega, kellele kollektiiv tegi koos heinagi. Kuid see on ainult väike killuke kümnele tahvlile jaotatud näitusest.

✔ Valmis broshüür „Aino Raami mälestused Latika talust ja inimestest“. Aino Raam kirjeldab oma mälestusi vanast taluperemehest Richard Raamist ja tema sugulastest ning lisab killukesi talu ajaloost ning kokku sai tore sissevaade taluellu 19.sajandi lõpust kuni tänapäevani.

✔ Valmistasime fotonäituse „Sport Karulas“. Näitus on üleval Lüllemäel nn rohelises majas lasketiiruni viivas koridoris. Kahel tahvlil on eksponeeritud 23 fotot: sport Lüllemäe koolis, Karula sovhoosis, fotod tol ajal populaarsest tuletõrjespordist, Lüllemäe spordibaasis toimunud võistlustest suusatamises kohalikel mägiradadel ja ujumises 50 m väliujulas kuni kaasajani – mäesuusatamise ja lasketiiru toimetamisteni välja.

✔ Kevadel viis Vaike Puudersell koos Asta Vernikuga läbi Lüllemäe kooli õpilastele kodulootunni. Õpilased said teavet Karula kihelkonna mõisate kohta. Nad huvitusid väga vanadest koolivahenditest tahvlist ja krihvlist ning üllatusid kuuldetoruga telefoni nähes.

✔Juunis 2022 käis seltsist kiirelt läbi kohaliku eluga tutvuv koostöövõrgustik Kotuse reisiseltskond. Eriliselt huvitus seltsi tegemistest Indrek Hargla ema ajakirjanik Varje Sootak, kes ise on samuti ajaloohuviline ja kogunud tänuväärselt palju materjali.

✔ Augustis käisid seltsis Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi töötajad ja kogusid pärimusi nii seltsi liikmetelt kui ka vanematelt külaelanikelt. Kuna nemad on arhiveerimise spetsialistid, siis saime head nõu arhivaalide ja trükiste säilitamise osas.

✔ Suvel tõi meile oma käsitsi kirja pandud mälestused Madsa koolist Malle Elbrecht, kes lapsena Madsal isa käe all õppis. Tema I klassi kirjatehnika vihik pälvib praegu imestunud pilke, et kas tõesti oskasid õpilased siis – 40-50-ndatel – nii imeliselt kirjutada. Malle Elbrechti mälestustest valmib varsti raamat. Loodame leida selleks piisavalt vahendeid.

✔ Taitse talu elanike järglane härra Henn Põldvee külastas seltsi suvel oma suguvõsast koostatud paksu kaustaga täis fotosid ja käsitsi kirjutatud tihedat teksti. Saime sellest kaustast teha koopia, raamatu annavad võib-olla välja nad ise oma suguvõsaga.

✔ Maale elamise päeva ajaks septembris saime valmis seltsi ruumides oleva püsinäituse, mis kajastab Karula kihelkonna olulisemaid teemavaldkondi – talud, seltsid, mõisad, koolid, vallad jne. Näitus on kaheosaline – 8 seinatahvlit teksti ja fotodega ning asjadega minevikust täidetud vitriinid.

✔ Suve lõpupoole saabus seltsi ruumidesse Karula Maarja kiriku rusueemalduse arheoloogilise järelevalve ja detektoruuringu materjal, mis jääb meile aastaks ajaks.

✔ Traditsiooniliselt osales selts Eesti Vabariigi ja Võidupüha üritustel.

✔ Reedeti tegeleme seltsi ruumides Lüllemäel kogude korrastamise ja muude vajalike töödega.
 
 
 
 
❤ Täname kõiki häid kaastegutsejaid! Täname Valga Vallavalitsust tegevustoetuse eest!


👍
Karula Muinsuskaitse Seltsi näitusi ja ruume saab külastada reedeti kell 11-15 ja kokkuleppel, helistades eelnevalt telefonil 521 6386.

Facebook´st leiab meid SIIT

Ootame teid tutvuma kohaliku ajaloopärandiga!