11. – 15. novembril oli Mõniste Koolis SALLIVUSE TEEMANÄDAL. Teemanädala idee kerkis soovist väärtustada koolis sõbralikkust, hoolivust ja julgust sekkuda. Idee sai alguse Mõniste Kooli Roheliste grupist. Nädala jooksul toimusid iga päev Mõniste Kooli Roheliste, õpetaja Kaie ja õpetaja Heli eestvõttel erinevaid tegevusi. Igal päeval oli oma teema.

Esmaspäev oli sissejuhatav päev, mis kandis pealkirja “Mis on sallivus?”. Õpilased tegid ettekandeid sallivusest. Tehti ka õunakatse, mille eesmärk oli näitlikult selgitada, kuidas kaaslase head ja halvad sõnad võivad inimesele mõjuda. Alguse sai BINGO, kus nädala jooksul sai igaüks teha tegevusi, mis turgutavad vaimset tervist, sest hea vaimne tervis on suhtlemise üks alustalasid.

Teisipäeval sai lehed külge sallivuspuu. Nii oli ka päeva pealkiri “Sallivuspuu”. Esmalt arutlesime selle üle, kui oluline on kaaslastele midag head öelda – olgu selleks midagi väikest või suurt. Nii saigi igaüks lehele kirja panna, mida ta sooviks teistele head öelda või mida talle on ilusat öeldud sel nädalal. Sallivuspuu sai lehti juurde terve nädala jooksul. Selle abil õpiti, kuidas öelda hästi ning jagada häid mõtteid. Pealelõunal käisid vanemate klasside õpilased Võrus vaatamas noortele suunatud temaatilist etendust “Katki”.

Kolmapäeval käis algatuse “Kiusamisest vabaks” programmi raames koolis külas Inga Lunge. Tema enda kogemuslugudest jäid kõlama järgmised mõtted:

✅ Minust endast oleneb see, kuidas ma tajun kiusamist.
✅ Kiusamise korral sekkumiseks on vaja suurt julgust. Ole julge!
✅ Teine võib tajuda kiusamist ka siis, kui sa pole tahtnud kiusata.
✅ On palju inimesi, kes harjutavad virisemist – see, mida te harjutate, selliseks te muutute… Kui harjutada kirumist, siis saadki selles väga osavaks. Kui harjutada positiivsust, saad selles osavaks.
✅ Tunnustage julgete tegude eest.
✅ Julge paluda vabandust ja tunnistada oma viga.

Neljapäeva kandis pealkirja “Veel sallivuses”. Nii rääkisid õpilased sallivusest, hoolivusest, julgusest. Õpilased tegid slaidiettekandeid ja jagasid oma kogemusi. Vaadati koos temaatilisi videolõike. Algklassides tehti ka munakatse, mis õpetas kui oluline on väärtustada erinevusi, sest muidu oleks maailm igav. Erinevat värvi munad, kuid mõlema sees on munakollane ja -valge, mõlemast saab sama hea koogi. Nii on iga inimene väärtuslik ja oluline.

Reedene päev pühendati teemale “Turvaliselt internetis” ning päeva pealkirjaks oli “Suurim julgus”. Koolis käisid külas Telia programmi “Suurim julgus” spetsialistid. Arutleti küberkiusamise ja interneti turvalisuse üle. Hiljem toimus vanema kooliastme õpilastele mäng “Häkkerite lahing”.

Teemanädala raames pandi koridoris üles õpilaste lugude ja piltidega stend “Hoolivusest läbi lemmikloomade”.

Teemanädal pani tavalisest enam mõtlema sellele, kuidas me omavahel suhtleme – kas oleme hoolivad ja sõbralikud. Palju arutleti selle üle, kui oluline ja suur julgus on ka ise sekkuda. Oli mitmekülgne ja põnev nädal. Aitäh Lastekaitse Liidu ning Teliale oma programme Mõniste Koolis läbiviimast!