Hädasid ja õnnetusi, mis lemmikuid tabada võivad, on palju ja kõiki olukordi ei olegi võimalik ette näha. ERGO kindlustuse riskijuht Tuuli Kalberg annab nõu, millal võib olla abi lemmiklooma kindlustamisest. 

Kevad südames

Ja seda ka meie lemmikutel – koertel. Uued lõhnad igast suunast, nii maast kui tuulest kantuna. Ei tea ju kuts, et lume all roiskunud konditüki söömine endaga kõhuhäda kaasa toob ega aima ka seda, et ahvatleva koerapreili järele ummisjalu joostes kokkupõrge autoga kurvalt lõppeda võib.

Peremees on küll valvel, kuid alati see ei aita. Klaasikild võib käpale viga teha ka lihtsa jalutuskäigu ajal, samuti pole kunagi lõpuni selge, kuidas näiliselt sõbralikud ja sobivad koerad mänguväljakul või ilma peremeheta vabadust nautides teineteisega siiski klapivad. Ühel hetkel sõbrad, järgmisel hetkel kaklevad nii, et karvad lendavad. Ja tee siis kindlaks, kes alustas ja süüdi on.

Haigused nagu inimestel

Koeri kimbutavad sarnaselt inimestega nii nohu kui köha, kopsupõletik, kõrvapõletik ja muud salakavalad haigused. Samas suurimad kahjud on olnud seotud operatsioonidega, näiteks erakorraline keisrilõige, kasvaja eemaldamine, liigeseoperatsioonid, samuti autoavariis saadud vigastuste ravi, allaneelatud mänguasjatükkide eemaldamine jmt.

Et lemmiku tervisemure lahendamine rahakotist liiga suurt osa ei nõuaks, tasub mõelda koera kindlustamisele. Veterinaarabi kindlustuskaitse korral hüvitatakse ravikulu kindlustuslepingus kokkulepitud kindlustussumma ulatuses ning loomaomaniku kanda jääb vaid omavastutus.

Tuhat nelja jooksu

Sageli on koerad õues koos noorimate pereliikmete lastega. Paraku ei ole harvad juhud, kui kas valjust helist, paugust või mõnest suuremast koerast ehmatanud koer end rihma otsast lahti rebib ja minema jookseb. Või elabki kuts vaba taluperemehe elu, kus keegi tema käikudest täpselt ei tea. On see siis ehmatus või jooksuajal rändama kutsuvad instinktid, nendelt rännakutelt kõik ei naase.

Õnneks tulevad paljud loomad siiski ka koju või leitakse ja toimetatakse omanikule. Kui see aga nii ei juhtu, tuleb koera otsima hakata. Otsida tasub näiteks loomade varjupaigast, kasutada sotsiaalmeedia abi, samuti võib avaldada kuulutuse. Kui looma leidmisega kaasnesid kulud, nt kuulutuse avaldamine või kulu, mille looma leidja või hoiupaik tegi vahepeal looma hooldamiseks, kuuluvad need kindlustuse poolt kuni 64 euro ulatuses kompenseerimisele. Kui aga juhtub halvim ja koera ka kolme kuu möödudes kadumisest teatamisest leitud pole, hüvitab kindlustus omavastutust arvestades looma kindlustussumma. Kindlustussummaks on looma kokkulepitud maksumus, tõutunnistuseta koerte puhul 300 eurot.

Kui koer põhjustab kahju

Vastutab selle eest koeraomanik. Ja kahju tekitaja pole alati suur ja kuri koer, kes hammustab inimest või teist looma. Kahju võivad põhjustada kõik koerad, näiteks rõõmust hüpates ja riided rikkudes, kedagi pikali joostes, sõiduteele sattunult auto ette jäädes, loomaarsti juures saba liputades ja seetõttu sealset vara kahjustades. Seetõttu on lisaks koera elu ja tervise kindlustamisele mõistlik kindlustuslepingusse lisada ka vastutuskindlustuse kaitse.

Tuleb jaht või ei tule

Tuleb, tuleb, aga siis kui jahihooaeg on. Ja tuleb turvalisemalt, kui koera kindlustuslepingus ka sellekohane märge on. Nimelt hüvitatakse looma jahil saadud vigastused, näiteks rebase rünnak urus teda jahivale taksile või metsseakihvahaavad laika küljes, vaid siis, kui jahilkäimine kui kõrgem risk kindlustuslepingus kokku lepitud on. See, mis kõik juhtuda võib, teavad jahimehed ise kõige paremini. Igal juhul on koer jahimehe sõber, truu kaaslane ja asendamatu jahiseltskonna liige, kelle vigastused või kaotus korvamist väärt on. Sõbral ei pea olema pabereid…

Pole tähtis, mis tõugu koer on, igale inimesele on just tema loom kõige kallim ja olulisem. Ja hädad ei tee vahet ning tabavad nii tõupaberitega loomi, kui kodukoeri. Oluline on vaid see, et kindlustuslepingu saab sõlmida igale kiibistatud koerale vanuses 4 kuud kuni 7 aastat.

Kindlustuslepingut sõlmides tasub kindlasti tutvuda kindlustustingimustega, sest kõik juhtumid pole siiski hüvitatavad. Samuti tuleb esmakordselt koera kindlustades arvestada nn ooteajaga, 14 päevase perioodiga kindlustuslepingu alguses, mille jooksul alanud haiguse ravikulu ei hüvitata.