28. septembril külastasid n-ö Kotuse koostöövõrgustiku liikmed Taheva, Karula ja Mõniste valdadest Sangaste Rukkiküla. Õppereisi eesmärgiks oli kuulda ja näha, kuidas Rukkiküla võrgustik toimib. Parimat praktikat on soov ka piiriäärses kogukonnas rakendada, samuti nende kogemustest ja vigadest õppida.

Esmalt kohtusime Sangaste mail Sille Roometsaga, kes teada ja tuntud oma julgete ideede poolest. Pühendunud Rukkiküla eestvedajana ning Kotuse koostöövõrgustiku eksperdina on ta oma head nõu meilegi jaganud peagi juba pool aastat.

Reisijuht Sille Roomets oli marsruudi paika pannud ja ringsõit külas võis alata. Selguse mõttes tuleb küll tunnistada, et traditsioonilises mõttes ühes külas reisiseltskond siiski ringi ei sõitnud. Sangaste Rukkiküla tegutseb kaugelt suuremal alal kui Sangaste aleviku piirid ette näevad. Küla selles nimetuses tähendabki sümboolselt koostöövõrgustikku antud piirkonnas.

Sangaste Rukkiküla asub küngaste ja (rukki)viljapõldude vahel, kus rukkilugu saadab edukalt ka tänapäevaseid ettevõtmisi. Sangaste kandi koostöövõrgustikku on koondunud erinevad vaatamisväärsused, restoranid, majutusasutused, turismi- ja toidutalud, käsitöömeistrid, giidid, jahimehed, matka- ja retkekorraldajad ning põllumehed.

Reisikava nägi ette külastada Kakulaane turismitalu, Kunstimäe (kanepi)talu, Sangaste Rukki Maja ja Kurevere Küüslaugu talu. Tegemist on väga eriilmeliste paikadega, milles siiski võis näha ühtset joont – ikka ja jälle kohtasime näiteks silte, et kuulutakse uhkusega Sangaste Rukkiküla võrgustikku. Uhkust oma kandi ja inimeste ning ideede üle tundsid kõik, keda kohtasime. Külastatud talud toimetavad valdavalt oma pere jõududega, mitmes kohas räägiti, kuidas lapsed samuti maaelu kõrgelt hindavad ning vanemate ettevõtmistesse panustavad ja taludes uusi suundasid arendavad. Nägime mitmeid nutikaid lahendusi ning erinevaid kombinatsioone, kuidas toime tulla turismisektori hooajalisusega. Vaid majutusasutusena on näiteks raske toimida, kliendid soovivad aktiivseid tegevusi, meelelahutust või tervise- ja iluteenuseid lisaks. Kunstimäe talu näiteks aga on spetsialiseerunud just pulmade korraldamisele, mis on toonud neile tuntust ja broneeringud juba järgmiseks suvekski olemas. Kakulaane talu hiilgas oma piirkonna suurima suitsusaunaga, millega teistest eristutakse. Üldse tundus nii, et puhkekohta ilma saunata ikka pidada ei saa. Seega on nii mõnigi talu mitu sauna rajanud ja plaane neid juurde teha kostus samuti. Kurevere Küüslaugu ehk Antsoti talus nägime ka omanäolisi tooteid – isegi küüslaugust annab peaaegu kõike valmistada! Pulbrid, laastud, marineeritud ja hapendatud mugulad erinevate suurustega anumates olid meie tulekuks üles seatud ning perenaised kasutasid hoogsalt võimalust varusid kaasa osta. Küüslauguvarsi marinaadis nägime ka Sangaste Rukki Majas müügil – tõesti väga vahva piirkondlik toode. Võrgustiku liikmed jagavad vastastikku erinevaid teenuseid ning kliente. Vastuvõtjad andsid ka ülevaate oma tegevusest ning kommenteerisid ka Rukkiküla võrgustikku kuulumisega seonduvat. Saime teada, et kaheksa aasta sisse on mahtunud nii madalseise kui kõrghetki, väga aktiivset tegutsemist ja vaikelu. Kõik kõnelejad aga väljendasid selgelt ja julgelt veendumust, et koos ja ühiselt toimetades on võimalik toime tulla raskustega ning ühisolemise ja -tegemise kasutegur on alati kõrgem kui üksi pusides see olla saab. Eriti rõhutati ühistöö tulemuslikkust turunduses, üksi lihtsalt ei olegi sageli ressursse, et sellega üldse jõuaks tegelda.

Sangaste Rukki Majas maitsvat lõunasööki nautides saime lisaks ülevaatele selle asutuse tegevusest arutada ka oma koostöövõrgustiku asju – millega hetkel tegeleme ja millised on plaanid lähitulevikuks. Rasmus Onkel andis teada, et oktoobrikuu teisel poolel on oodata Kotuse piirkonna turismikaart-infovoldiku mustandi valmimist, kokkusaamisi Karula, Mõniste ja Taheva piirkonnas, kodulehel www.kotus.ee info ja materjali täiustumist ning mõne uue rubriigi ja võimaluse loomist. Uuel aastal on soov ühiselt osaleda „Maale elama“ messil, õppida võrgustiku liikmeid koolituste ja õppereiside kaudu paremini tundma ning püüda ühiselt piirkonda elavdada ja siia külastajaid tuua. Sille Roomets lisas, et võrgustikutöö edu võti peitub omavahelistes suhetes ja isegi sõpruses – tulebki omavahel lävida, üksteist tunda, rohkem sõbraks saada, sest siis arvestad rohkem ja tõsi on ka see, et äraütlemine ei ole nii lihtne.

Monika Rogenbaum tutvustas lähiminevikus erinevatele fondidele esitatud projektitaotlusi, mille toel loodame Kotuse koostöövõrgustikule jõudu juurde saada. Jutuks tuli ka suurejooneline plaan endise kitsarööpmelise raudteetammi baasil matkaraja loomine. Antud projektiideega töötavad erinevad partnerid Eestist ja Lätist. Meie koostöövõrgustikust puudutab see olulisel määral Taheva valda – Lätist algavast ja sinna suunduvast matkateest lausa 22 km jääb Taheva valda, kilomeetri jagu ka Mõniste valda. Üheskoos avaldati veendumust, et sellise idee realiseerumine toob kasu kohalikele turismiettevõtetele ning väärtustab piirkonna pärandkultuuri.

Õppereisist said osa 16 Taheva, Mõniste ja Karula valla ettevõtjat ning külaliigutajat. Õppereis Sangaste rukkikülla on osa Kodanikuühiskonna Sihtkapitali Taheva Valla Külade Seltsi projektist “Taheva, Karula ja Mõniste valla koostöövõrgustiku “Kotus” arenguhüpe”.

Rohkem pilt õppereisist Sangaste Rukkikülla leiab SIIT

Monika Rogenbaum, Sille Roomets, Rasmus Onkel