Reedel jõuavad Lüllemäe põhikoolist leitud tuntud Eesti kunstnike maalid taas vaatajateni. Elmar Kitse ja Artur Loki suuremõõdulised maastikuvaated on restaureerimise käigus saanud uue hingamise ja väärilise väljanägemise. Nüüd tuuakse teosed tagasi koju, kus need koolipere rõõmuks uuesti välja pannakse. Maalide pidulik taasavamine Lüllemäe Põhikoolis saab teoks 22. veebruaril kell 14.00.
Lõuna-Eesti maastike kujutavad taiesed tõusid tähelepanu alla koolimaja remondi käigus 2017. aastal, mil aastakümneid koridore kaunistanud ning halvas seisukorras maalid seinalt maha võeti. Kuigi korraks mõeldi ka maalide muuseumile kinkimise peale, otsustas kool vallavalitsuse toel teosed restaureerida. Taastamistööd viidi läbi SA Eesti Vabaõhumuuseumi konserveerimis- ja digiteerimiskeskuses Tallinnas. Uue ilme saanud maalid võetakse kooli varana arvele ja eksponeeritakse neile väärilistel ning turvalistel asukohtadel. Maalide juurde paigaldatakse ka infotahvlid nende ajaloo, autorite ja sisu kohta.
Restaureeritud maalid:
Artur Lokki maal „Rebasejärv“ 1964
Artur Lokk sündis 1928 aastal Tartus ja suri 1996 aastal Otepääl. Maalilaadilt on tema teosed looduslähedastes pruunides ja hallides toonides. Loodusmaastike kõrval maalis ta ka palju portreid- enamasti on ta aga tuntud ikka oma suurte loodusmaastike tõttu. Teoste pealkirjades kajastuvad peamiselt kirjeldused, nagu “hommik” või siis “Lõuna-Eesti maastik“.
See maal on Lüllemäe Põhikooli jõudnud kooli avamise puhul. Muinsuskaitseameti arhiivis leiduval 11.12.1976 koostatud kunstimälestiste arvele võtmise aktis seisab, et maali nimi on „Rebasejärv“.
Elmar Kitse maal „Karula maastik“ 1964
Elmar Kits sündis 1913 ja suri 1972 Tartus. Ta oli hinnatud kunstiõpetaja kunstiühingus “Pallas”. Lõuna-Eesti maastikud on tema loomingus väga tuntud vaated. Eriline armastus oli tal Valgemetsa vastu. Loodusvaadete kõrval maalis ta ohtralt kauneid linnavaateid, natüürmorte, portreid ja väga huvitavaid abstraktseid kompositsioone.
See maal on Lüllemäe Põhikooli jõudnud kooli avamise puhul. Muinsuskaitseameti arhiivis leiduval 11.12.1976 koostatud kunstimälestiste arvele võtmise aktis seisab, et maali nimi on „Karula maastik“.