15. juuli pealelõunal teisaldati seni Lüllemäe suusamaa serval seisnud kollane raam Kaagjärve mõisahoone ette. Praegu käivad Tankla õpilasmaleva kaasabil seal ümbruse korrastustööd, kuid õige pea võib kohapeale juba vaatama minna ja teha tutvust Kaagjärve mõisa ja ümberkaudse külaga.
Kaagjärve oma huvitava ajaloo ja põnevate ümbruskaudsete taludega pakub külastajale palju avastamisrõõmu. Kaagjärve mõisa ja siinse rahva eluolu on oma kõrvalise asukoha tõttu aastakümneid unustuste hõlmas olnud. Kuid 19.-20. sajandi vahetusel ei olnud siin sugugi ääremaa, vaid hoopis õitsva majandusega piirkond, kus elasid kõrvuti eestlased ja lätlased ning kus talurahvas austas oma andekat ja heatahtlikku mõisnikku von Grotet.
Mõisahoones on välja pandud eelmise sajandi alguses Kaagärvel elanud vendade Luckinite, eelkõige koolijuhatajast fotograafi Johannes Luckini unikaalne ja omajagu üllatav fotokogu siinsest eluolust 120 aastat tagasi, mis annab aimduse just sellekandi taluinimeste suhteliselt heal järjel elust üle saja aasta tagasi. Fotode kõrval hargneb lahti ka mõisa ajalugu, mis kirjeldab mõisnik von Grote elu ja tegutsemisaega. Väljapanekut ilmestavad lood ja legendid Kaagjärve kohta.
Mõisast 15 minuti autosõidukaugusel algab Karula rahvuspark, mis kuulub üle-euroopalisse Natura 2000 võrgustikku ning kus erilisel kuppelmaastikul paiknevad hajali talud vaheldumisi põllusiilude, heinamaade, metsamassiivide ja järvesilmadega.
Allikas: valgaleader.ee