26. novembril toimus Greete motellis Valgamaa MTÜde aastaseminar Märka Tegusaid Ühendusi, mille kestel tunnustati ka maakonna tublimaid vabaühendusi ja kogukondade eestvedajaid.
 
Konkursile Valgamaa MTÜ ja Väärt kodupaik laekus 16 kandidaati, suurema tunnustuse pälvisid neist kolm:
  • MTÜ Kungla, mille noored loovad ja hoiavad oma õnnemaad;
  • Ritsu Külaselts kui kogukonnale uue hingamise tooja;
  • Hargla piirkonna külad – väärt kodupaik 2020 ja Eesti Külaliikumise Kodukant aasta küla 2021 kandidaat Valgamaalt.

Hargla piirkkonna külad (Hargla, Sooblase, Tsirgumäe, Kalliküla, Tõrvase) – Väärt kodupaik 2020. Eesti Külaliikumise  Kodukant Aasta küla 2021 kandidaadt Valgamaalt.

Aktiivne ja toetav kogukond, atraktiivne elukeskkond, kuhu asub elama järjest rohkem noori ja ka paljulapselisi perekondi. On väga palju aktiivseid, algatusvõimelisi inimesi, ning koostöö ja koostegemine käib väga mitmesugustel tasanditel. Lisaks aitavad tegemistele kaasa 6 aktiivset kohalikku vabaühendust. Hargla piirkonna kogukond tahab areneda ja panustab selles just endale, mitte ei oota, et keegi väljast poolt kõike peaks tegema ja tooma. Koos aru pidades jõutakse just selliste lahendusteni, mis on piirkonnas vajalikud ja mille elluviimiseks on kogukonnas olemas inimesed, kes  seda oskavad ja tahavad teha.  Väga tunnustustvääriv tegu on kindlasti ka Hargla kogukonnaköögi tegevuse käivitamine, rääkimata öölaada korraldamisest, Gaia klassi arendamisest ja tööshoidmisest, aktiivsest noortekeskusest pluss eriilmelistest huviringidest ja tegevustest, piirkonna kinnisvara kaardistamisest  ja selle üsna edukast turundamisest  ja müügist. Kes siis veel kui mitte Hargla piirkonna külad?!

 

MTÜ Kungla loob ja hoiab oma õnnemaad. MTÜ eestvedamisel tegutseb noortebänd Dreamband. Oktoobris korraldas Kungla Valgamaa Kooliteatrite festivali ja seal saavutati gümnaasiumiastme laureaadi tiitel. Novembris korraldati Tanel Padari lauludega kontsert „Hingele pai“. MTÜ-l Kungla on traditsiooniks iga-aastaselt lavale tuua noorte muusikal. MTÜ Kungla eestvedaja Siiri Põldsaar ja muusikalitrupi noored aitas sel aastal kaasa Valga valla kogukondi tutvustavate videoklippide valmistamisel ja populaarseks osutus ka Valga linna sünnipäeva puhul esilinastunud Siiri Põldsaare kirjutatud Valga valla juhtide mängitud lühifilm Valga linna loomisest.

 

Ritsu külaselts loodi juba 2004. aastal, kuid pärast uue juhatuse valimist on elu Ritsus läinud täie hooga käima. Hooga alustamise tulemusel sai külaplats täiesti uue näo ja olemise ning see tõi kaasa hulgaliselt uusi põnevaid üritusi – perepäev, õpitoad, koolitused, trennid. Uued toimetamised tõid kaasa ühtekuuluvustunde ning kogukonna inimesed soovivad senisest enam vabatahtlikuna kaasa lüüa.

 

Kotuse piirkonnast esitati nominentideks ka Lüllemäe küla ja Spordiklubi Karula.
 
Lüllemäe küla on kokkuhoidev ja aktiivne kogukond, kus kool, õpetajad ja lapsevanemad on aktiivsed kogukonna liikmed. Lüllemäe küla on haridust, kultuuri ja sporti au sees pidav kogukond. Kogukonna eestvedamisel toimub Lüllemäel palju spordiüritusi, huvitavaid koolitusi ja omapäraseid kultuurisündmusi. Hariduselu rikastab kogukonnas Lüllemäe Rahvaõpistu, kelle koolitusprogramm „Rahaasjade korraldamine“ pälvis sel aastal suisa Valgamaa Aasta õpiteo tiitli. Karula Muinsuskaitse Seltsi eestvedamisel on sel aastal saanud valmis mälupanga ruumid, kus kogutakse ja väärtustatakse Karula kihelkonna ajalugu. Paljud inimesed ja mitmed ühingud tegutsevad kogukonna nimel!
 
Spordiklubi Karula on oma eesmärgiks seadnud Karula piirkonna ja kogukonna vaba aja sisustamise läbi aktiivse liikumise. Spordiklubi rajas Karula Teeninduskeskuse  ruumidesse neljarealise lasketiiru koos siseronimisseinaga. Tegemist on piirkonna täiesti uute harrastustega. Kõigil huvilistel on võimalik professionaalsete treenerite juhendamisel oma võimeid ja oskusi arendada.
 
MTÜ seminar ja tunnustussündmus Märka Tegusaid Ühendusi toimus üheksandat aastat ning selle aja jooksul on konkursile esitatud 125 kandidaati ja tunnustatud 43 ühingu tegemised.
 
Seminari Märka Tegusaid Ühendusi korraldas Valgamaa Arenguagentuur koostöös Valgamaa Kodukandi Ühendusega ja selle toimumist toetavad Valgamaa Omavalitsuste Liit ning Kodanikuühiskonna Sihtkapital.
 
Allikad: